କେନ୍ଦ୍ର ଜାରି କଲା ଅନଲକ୍-୬

0 99

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୭/୧୦(ସତ୍ୟସନ୍ଧାନ ଡେସ୍କ) କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଅନଲକ୍ ୬ ପାଇଁ  ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।ଏହି ନିୟମ ନଭେମ୍ବର ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲାଗୁ ରହିବ । କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ବଢାଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ । ଏଥିରେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ସାମଗ୍ରୀର ଆନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଆନ୍ତରାଜ୍ୟ ଗତିବିଧି ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ରହିବ ନାହିଁ। ଏହିପରି ଗତିବିଧି ପାଇଁ କୌଣସି ପୃଥକ ଅନୁମତି , ଅନୁମୋଦନ , ଇ-ଅନୁମତି ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ନାହିଁ।ତଥାପି, ନଭେମ୍ବର ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନରେ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ କଠୋର ଭାବେ ଲାଗୁ ହେବ । ରାଜ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ ନକରି କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ବାହାରେ କୌଣସି ସ୍ଥାନୀୟ ତାଲା ପକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ । ଅଧିକନ୍ତୁ, ମେଟ୍ରୋ ରେଳ, ସପିଂ ମଲ୍, ହୋଟେଲ, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଏବଂ ଆତିଥ୍ୟ ସେବା, ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ, ଯୋଗ ଏବଂ ତାଲିମ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ,  ଜିମ୍ନାସିୟମ୍, ସିନେମା, ଏବଂ ମନୋରଞ୍ଜନ ପାର୍କ,ବିଦ୍ୟାଳୟ ଇତ୍ୟାଦି ଖୋଲିବା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ  ରାଜ୍ୟ  କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ।  ନିର୍ଦ୍ଦେଶା ବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, Covid-୧୯ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଜାତୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ପାଳନ କରାଯିବ, ଯାହାଦ୍ୱାରା Covid -୧୯ ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ ବୋଲି ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମାରେ କୁହାଯାଇଛି । ମଙ୍ଗଳବାର ସୁଦ୍ଧା, ୩୬,୪୬୯ ନୂତନ କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲା ସହିତ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (MoHFW) ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତର ମୋଟ ମାମଲା ୭୯, ୪୬, ୪୨୯ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ୪୮୮ ନୂତନ ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୧,୧୯,୫୦୨ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨୭,୮୬୦ ହ୍ରାସ ପରେ ସମୁଦାୟ ସକ୍ରିୟ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମାମଲା ୬,୨୫,୮୫୭ ରେ ଅଛି ,ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୬୩,୮୪୨ ନୂତନ ଡିସଚାର୍ଜ ସହିତ ମୋଟ ଆରୋଗ୍ୟ ମାମଲା ୭୨,୦୧,୦୭୦ ଜଣାପଡିଛି ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.