ଡିସେମ୍ୱର ପାଇଁ LPG ସିଲିଣ୍ଡରର ନୂଆ ଦର କଣ ରହିଛି ଜାଣନ୍ତୁ ?

0 151

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭/୧୨(ଏସଏସନିୟୁଜ)ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଚଳିତ ମାସରେ LPG ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୫୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସବସିଡି ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ଥିତି ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ । ଅନେକ ଗ୍ରାହକ ଏହି ମାସରେ ବର୍ଦ୍ଧିତ ମୂଲ୍ୟରେ ସିଲିଣ୍ଡର ବୁକ୍ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସବସିଡି ସେମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପହଞ୍ଚି ନାହିଁ । ଦିଲ୍ଲୀରେ ୧୪.୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ନଭେମ୍ବରରେ ୫୯୪ ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଯାହା ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ୬୪୪ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ପାଞ୍ଚ ମାସ ପରେ ଗ୍ୟାସ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଜୁଲାଇରୁ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନଥିଲା ।
ମେ ମାସରୁ ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସର ଅଧିକାଂଶ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସବସିଡି ଆସୁନାହିଁ । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ଏବଂ ଘରୋଇ ରିଫିଲ୍ ରେଟ ବଢ଼ିବାରୁ ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ସିଲିଣ୍ଡର ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟିକ ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ ସମାନ ହୋଇଯାଇଛି । ଗତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୪୯୭ ଟଙ୍କା ଥିଲା । ସେବେଠାରୁ ଏହା ୧୪୭ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଜୁନରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସବସିଡି ୨୪୦ ଟଙ୍କା ଥିଲା ।
ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଯାଏ ସରକାର ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ କହି ନାହାଁନ୍ତି ଯେ ଡିସେମ୍ବରରେ ସିଲିଣ୍ଡର କିଣୁଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସବସିଡି ମିଳିବ କି ନାହିଁ । ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ ସବସିଡି ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧରେ ୧୧୨୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଯାଇଥିଲା ଯାହା ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୨୨,୬୩୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା । ତୈଳ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ଏବଂ ଘରୋଇ ରିଫିଲ୍ ଦରରେ ବୃଦ୍ଧି ୨୦୧୯-୨୦ରେ ଖଚଏ ସବସିଡିରେ ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି । ୨୦୧୮-୧୯ରେ ଏହା ୩୧,୪୪୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା ।
ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଏହି ମାସରେ ଖଚଏ ର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି । ୧୪.୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୫୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଦେଶର ବୃହତ୍ତମ ତୈଳ କମ୍ପାନୀ ଆଇଓସି ଅନୁଯାୟୀ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ସବସିଡି ବିନା ୧୪.୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୬୪୪ ଟଙ୍କା ରହିଛି । ଏହା କୋଲକାତାରେ ୬୭୦.୫୦ ଟଙ୍କା, ମୁମ୍ବାଇରେ ୬୪୪ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇରେ ୬୬୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସବସିଡି ବିନା ୧୪.୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୫୯୪ ଟଙ୍କା ଥିଲା । କୋଲକାତାରେ ଏହା ୬୨୦.୫୦ ଟଙ୍କା, ମୁମ୍ବାଇରେ ୫୯୪ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇରେ ୬୧୦ ଟଙ୍କା ଥିଲା । ସେହିଭଳି ଦିଲ୍ଲୀରେ ୧୯ କିଲୋଗ୍ରାମ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୧୨୯୬ ଟଙ୍କା, କୋଲକାତାରେ ୧୩୫୧.୫୦ ଟଙ୍କା, ମୁମ୍ବାଇରେ ୧୨୪୪ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇରେ ୧୪୧୦.୫୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ।ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାର ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ୧୪.୨ କିଲୋଗ୍ରାମର ୧୨ ସିଲିଣ୍ଡର ସବସିଡି ଦିଅନ୍ତି । ଯଦି ଗ୍ରାହକ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ସିଲିଣ୍ଡର ନେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ବଜାର ମୂଲ୍ୟରେ କିଣିବାକୁ ପଡିବ । ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପ୍ରତି ମାସରେ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା କରନ୍ତି । ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ହାରାହାରି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାନଦଣ୍ଡ ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ମୂଲ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରି କାରକ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.