ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ସାଇବର ଶାନ୍ତି , ୪ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବିଭାଗ ଉନ୍ମୋଚିତ

0 21

ବାରଙ୍ଗ,୨୫/୨(ସତ୍ୟସନ୍ଧାନ ଡେସ୍କ) ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ରେ ପ୍ରଥମକରି ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସାଇବର ଶାନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପାଞ୍ଚଟି ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ରର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛି ।ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆଗାମି ୨୦୧୧ -୨୨ ରେ ୨୦ ଟି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରଦାନ କରିବ । କୈାଣସି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏପରି ସୁବିଧା ନଥିବାବେଳେ ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏହା କରି ଇତିହାସ ରଚିପାରିିଛିା
ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଫ୍ ସାଇବର ପିସ ସାଇବର ପିସ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଏବଂ ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଇନ୍ଫ୍ୟୁଜିଙ୍ଗ ସାଇବର ପିସ ଲକ୍ଷ୍ୟ କୁ ହସଲାକରିବା ଦିଗରେ ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବାସହ ଗୁରୁଦେବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ନବସୃଜନ ଶିକ୍ଷାଗତ ଢାଞ୍ଚା ମାଧ୍ୟମରେରେ ବିଶ୍ୱକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସାଇବର ପିସ ଇକୋସିଷ୍ଟମ୍ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ରହିବ ।ଏଠାରେ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ୨୦୨୦ ର ମୂଳମନ୍ତ୍ର ଓ ଫଳାଫଳ-ଆଧାରିତ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ଶିଖିବା ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ଆଧାର କରି ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ନାତକ ପାଇଁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଏଠାରେ ଅଧୟନନେବାକୁ ଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ଯୋଗ୍ୟତା ଏବଂ ଉଦ୍ୟୋଗୀତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସହ କୌଶଳ ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ନିଜସ୍ୱ ଉଦ୍ୟୋଗ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ଦକ୍ଷ ହୋଇପାରିବେ । ସାଇବର ସିକ୍ୟୁରିଟି ଭେଞ୍ଚର୍ସ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୧ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିଶ୍ୱରେ ୩ .୫ ମିଲିୟନ୍ ଅସମର୍ଥିତ ସାଇବର ସିକ୍ୟୁରିଟି ଚାକିରି ଦରକାର ହେବ ଯାହା କି ୨୦୨୪ ରେ ଏକ ନିୟୁତ ପଦବୀରୁ ଅଧିକ ହେବାର ଆକଳନ ରହିଛି । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ସାଇବର ଅପରାଧ ଏବଂ ଧମକ ବୃଦ୍ଧି ହେଉଥିବାରୁ ସ୍ନାତକ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଗୁଡିକ ଯଥା: ବି ଟେକ୍ / ବି .ଏ ସି (ଗବେଷଣା ) ସି ଏସ ଇ ରେ (ବିଶେଷଜ୍ଞତା ସାଇବର ସିକ୍ୟୁରିଟି;ସାଇବର ଡେ଼ଫେନ୍ସ ;ଡିଜିଟାଲ ଫୋରେନସିକ ; ଘଟଣା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା); ସ୍ନାତକତର ଏ ମ .ଟେକ (ନିୟମିତ) (ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶେଷତା);ଏ ମ .ଟେକ (ଗବେଷଣା ) (ସାଇବର ସିକ୍ୟୁରିଟିରେ ବିଶେଷଜ୍ଞତା); ଏମ ବି ଏ (ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା ପରିଚାଳନା); କାର‌୍ୟ୍ୟ ନିର୍ବାହୀ ଏମ ବି ଏ (ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା ପରିଚାଳନା); ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଏମ ବି ଏ (ବି . ଟେକ୍ / ବି .ଏସି । (ଗବେଷଣା ) ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା ପରିଚାଳନା); ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଏମ୍ ଟେକ୍ (ବି . ଟେକ୍। ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା); ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଏମ୍ . ଏସି। (ବି . ଏସି। (ଅନୁସନ୍ଧାନ) ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା) ଶିକ୍ଷାଦାନର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ସାଇବର ପିସ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ସାଇବର ପିସ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ, ଇରକ୍ଷା – ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଅନଲାଇନ୍ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତିଯୋଗିତା, ହାକାଥନ୍ସ, , ସମ୍ମିଳନୀ, କଲୋକ୍ୱିମ୍, ରାଉଣ୍ଡ ଟେବୁଲ୍, ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ସାଇବର ପିସ ସଂଳାପ, ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ସାଇବର ପିସ ସମ୍ମିଳନୀ, ସାଇବର ପିସ କ୍ଲବ୍, ସାଇବର ପିସ କର୍ପସ୍, ଏବଂ ଏକାଡେମୀ ସାଇବର ପିସ ଇକୋସିଷ୍ଟମ୍ (ଇଉଋ) ପଦକ୍ଷେପ – ଉତ୍କର୍ଷତା ପାଇଁ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ ।ଏଥିରେ ଆଇଏଏସ ଜି ଅଶୋକ କୁମାର, ଅତିରିକ୍ତ ସଚିବ ଓ ମିଶନ ଡାଇରେକଟର ,ଜଳ ସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ନଦୀ ବିକାଶ ଏବଂ ଗଙ୍ଗା ନବୀକରଣ, ଭାରତ ସରକାର, ଏରିକ୍ ସୋଲହାଇମ୍, ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ପୂର୍ବତନ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପରିବେଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପରିବେଶ, ନରୱେ, ପଦ୍ମଭୂଷଣ ସରୋଜା ବୈଦ୍ୟନାଥନ, ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ପୁର ଦାଦିଚି, ଡକ୍ଟର ସାନ୍ଧ୍ୟା ପୁରଚା, କ୍ୟାପଟେନ ଭିନିତ କୁମାର, ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ସଭାପତି ସାଇବର ପିସ ଫାଉଣ୍ଡେସନର,ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସଭାପତି, ଶ୍ରୀମତୀ ରଜିତା କୁଲକର୍ଣ୍ଣି, କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ଅଜୟ କୁମାର ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲୋ
ଗୁରୁଦେବ ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ରବି ଶଙ୍କର କହିଥିଲେ, “କଳା,ସଂସ୍କୃତି, ସ୍ଥାପତ୍ୟ ଏବଂ ବିଜ୍ଞାନ ବିନା ଜଗତ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ । ଉଭୟ ବାମ ଏବଂ ଡାହାଣ ମସ୍ତିଷ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପ୍ରତିପୋଷଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ , ଯାହାକି ଆଜିକା ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ।ସମସାମୟିକ ଦୁନିଆରେ ଉଭୟଙ୍କ ସମନ୍ୱୟ ଅତୀବ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।ଆଜିର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି । ଯେଉଁମାନେ ବିଶ୍ୱ କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତ ପିଢ଼ି କୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ସ୍ଥାନ ଦେଇପାରିବେ ।ସେ ସାଇବର ପିସ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଥିଲେ ଓ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏହି ଯାତ୍ରା ଜାରି ରଖିବାକୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ । ଏହି ସହଯୋଗ ଏକ ସୁଖ ଏବଂ ସମନ୍ୱୟର ଇକୋସିଷ୍ଟମ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଯେଉଁଠାରେ ସୁଖକୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିବା ଜଣକ ପ୍ରକୃତି ଏବଂ ସୁଖ ର ବିସ୍ତାର କରିବା ଜଣକ ଧର୍ମ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ ।ମିଳିତ ଭାବେ ଆମେ ଏହି ଗବେଷଣା ଏକକକୁ ସମୁଦାୟରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠତର କରିପାରିବା ବୋଲି ସେ ମତ ରଖିଥିଲେ ।
ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ସାଇବର ପିସ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ସଭାପତି କ୍ୟାପଟେନ ଭିନିତ କୁମାର, କହିଛନ୍ତି, “ସାଇବର ପିସ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଏକ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ସାଇବର ପିସ ଇକୋସିଷ୍ଟମ୍ସ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି ଯାହା କେବଳ ଯୁବକମାନଙ୍କ ଅବକ୍ଷୟ, ଶିକ୍ଷା, କ୍ୟାରିୟର ଓ ନୂତନତ୍ୱ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସକ୍ରିୟ ଯୋଗଦାନ ସହିତ ସମ୍ଭବ ।ସେ ପୁଜ୍ୟ ଗୁରୁଦେବ ଏବଂ ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ସେମାନଙ୍କର ସହଯୋଗ ପାଇଁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଥିଲୋ ଶ୍ରୀ ଜି ଆଶୋକ କୁମାର,ଆଇଏଏସ୍ ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ବିଭିନ୍ନ ପଦ୍ଧତି ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ୱ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ । ଶ୍ରୀ ଏରିକ୍ ସୋଲହାଇମ୍ କହିଥିଲେ ,ଜଳ ପରିଚାଳନା ଏବଂ ପରିବେଶ ହେଉଛି ଆଜିର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ସେ ମଧ୍ୟ କହିଲେ ଯେ ଜଳ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ମୂଲ୍ୟବାନ ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ,ହିମାଳୟର ଗ୍ଲାସିଅରର ତରଳିବା ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରଭାବ,ଭାରତ, ଚୀନ୍ ଇତ୍ୟାଦି ନଦୀ ପ୍ରଣାଳୀରେ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନ ବୃଦ୍ଧି, ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ,ଅତ୍ୟଧିକ ପାଗ ଆଦି ବିଶ୍ୱ ସମୁଦାୟ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ । ସେ ପୁଜ୍ୟ ଗୁରୁଦେବ ଏବଂ ଆର୍ଟ ଅଫ୍ ଲିଭିଂ ର ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ପଦକ୍ଷେପକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲୋ
ଶ୍ରୀମତୀ ରଜିତା କୁଲକର୍ଣ୍ଣି,ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସଭାପତି, , ସ୍ୱାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଜଣାଇଥିଲେ ଓ ବିଭିନ୍ନ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଯଥା ଉଦୀୟମାନ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବିଭାଗ (ଶିଳ୍ପ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଭାରତରେ ଏହାର ପ୍ରଥମ ଅଧ୍ୟାପିକା ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ୨୦୨୦ ସହିତ ଏକୀକୃତ ),ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ସ୍କୁଲ୍ ସାଇବର ପିସ (ସାଇବର ପିସ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସାଇବର ପିସ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍)ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଉନ୍ନତ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର,କଥକ (ବିଶ୍ୱ ରେ ପ୍ରଥମ); ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଉନ୍ନତ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର ଭରତନାଟ୍ୟମ୍, ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଉନ୍ନତ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର ଅନୁବାଦ ଓ ବ୍ୟାଖ୍ୟା ଅଧ୍ୟୟନ (ଦେଶ ରେ ପ୍ରଥମ), ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଉନ୍ନତ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର ଜଳ ସମ୍ପଦ ଓ ପରିବେଶ ପରିଚାଳନାରେ ; ଊଂନ୍ମୋଚନ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ଉଦୀୟମାନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଭାଗର ଡିନ ପ୍ରଫେସର ରବି ନାରାୟଣ ଶତପଥି ବିଭାଗର ଦୂରଦୃଷ୍ଟି ଓ ଲକ୍ଷ ସହିତ ଉଦୀୟମାନ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଏବଂ ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସାଇବର ପିସ ଅଧୀନରେ ୧୫ଟି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବର ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ।
ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ନୃତ୍ୟ କଥକର ମହତ୍ତ୍ ବିଷୟରେ ବକ୍ତବ୍ୟ କରି ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ପୁର ଦାଦିଚି କଥକର ଉନ୍ନତ ବିକାଶରେ ପୁଜ୍ୟ ଗୁରୁଦେବଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଦୂରଦୃଷ୍ଟି ଏବଂ ସହଯୋଗ ପାଇଁ ଶ୍ରେୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର ଯାହା ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଏହାର ସମୃଦ୍ଧ ଏତିହ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ରୂପାନ୍ତର କରିପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ ।ଭାରତନାଟ୍ୟମରେ ଉନ୍ନତ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର ଯାହା ବିଶ୍ୱରେ ତୃତୀୟ, ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକା ଡ ସନ୍ଧ୍ୟା ପୁରଚା ଏବଂ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ସରୋଜା ବୈଦ୍ୟନାଥନ ଏହାର ଉନ୍ନିତି କାମନା କରିଛନ୍ତି ।
ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଅନୁବାଦ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ରିଣ୍ଡନ୍ କୁନ୍ଦୁ ଓ ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଉନ୍ନତ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର , ଜଳସମ୍ପଦ ପରିବେଶ ଓ ପରିଚାଳନା ପ୍ରୋଫେ. ସଂଘମିତ୍ର ମହାନ୍ତି , ନିର୍ଦେଶିକା ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ୨୦୨୦ ଆଧାରରେ କେନ୍ଦ୍ରର ଗୁରୁତ୍ୱ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ ।ଆଡମିଶନ ମୁଖ୍ୟ ସୁଶ୍ରୀ ଗାୟତ୍ରୀ ଧୁମେ, ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ନୂତନ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଯଥା : ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ବିଭାଗରେ ରେ କମ୍ପୁଟର ଆପ୍ଲିକେସନ୍ (ଏମସିଏ), କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାଇନ୍ସ-ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ, କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାଇନ୍ସ-ଡାଟା ସାଇନ୍ସ, ବ୍ୟାୟାମ ଏବଂ କ୍ରୀଡା ଫିଜିଓଲୋଜି, ଶାରୀରିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ବ୍ୟାୟାମ ଏବଂ କ୍ରୀଡ଼ା ଫିଜିଓଲୋଜି, ଶାରୀରିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ହିନ୍ଦୁ ଅଧ୍ୟୟନ ଏବଂ ସ୍ନାତକ ବିଭାଗରେ ଶାରୀରିକ ଶିକ୍ଷା ଓ କ୍ରୀଡା ଫିଜିଓଲୋଜି ଇତ୍ୟାଦି ସମ୍ବଦ୍ଧ ରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ।କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ଅଜୟ କୁମାର ସିଂ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରି , ଆଜିର ଉନ୍ମୋଚନ ସମାରୋହ ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଏମିନ୍ସ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ହେବା ପଥରେ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.