ଆଜିର ରାଶିଫଳ

କାର୍ତ୍ତିକପୂର୍ଣ୍ଣିମା କେବେପଡୁଛି, ଜାଣନ୍ତୁ ତାରିଖ ଓ ଶୁଭସମୟ

0 114

ନଭେମ୍ବର ମାସ ୨୦ ତାରିଖ ୨୦୨୩ ମସିହା(ସୋମବାର)କାର୍ତ୍ତିକମାସ- ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ,ତିଥି- ଅଷ୍ଟମୀ ରାତ୍ରି ଘ୦୩/୩୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତଦନ୍ତେ ନବମୀ ,ନକ୍ଷତ୍ର- ଧନିଷ୍ଟା ରାତ୍ରି ଘ୧୦/୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତଦନ୍ତେ ଶତଭିଶା ,ସୁର୍ୟୋଦୟ-ପ୍ରାତଃ ଘ୦୬/୨/୪୦ ,ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ -ସନ୍ଧ୍ୟା ଘ୦୫/୦୪/୨୯ ,ଅଷ୍ଟମୀ ଏକୋଦିଷ୍ଟ ଓ ପାର୍ବଣ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ,ମିଥୁନ ଓ ମୀନ ରାଶିର ଘାତଚନ୍ଦ୍ର ,ମିଥୁନ ରାଶିର ଘାତବାର ,କାଳବେଳା -ଦିବା ଘ୦୭/୨୫ ଗତେ ଘ୦୮/୪୮ ମଧ୍ୟେ ,ବାରବେଳା – ଦିବା ଘ୦୨/୧୬ ଗତେ ଘ୦୩/୪୦ ମଧ୍ୟେ ,ବିଶୁଦ୍ଧ ଅମୃତ ବେଳ। – ଦିବା ଘ୦୭/୨୪ ମଧ୍ୟେ ଓ ଘ୦୯/୧୪ ଗତେ ଘ୧୧/୩୮ ମଧ୍ୟେ ଓ ରାତ୍ରି ଘ୦୭/୨୪ ଗତେ ଘ୧୦/୪୦ ମଧ୍ୟେ ବିଶୁଦ୍ଧ ମ।ହେନ୍ଦ୍ର ବେଳ।- ନାସ୍ତି ,ନଡ଼ିଆ ଭକ୍ଷଣ ନିଷେଧ ।
ମେଷ:-ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଭରସା ଜିତିବାରେ ସଫଳ ହେବେ। ରାଜନୀତିରେ ଉଚ୍ଚପଦ ମିଳିପାରେ। ଶତ୍ରୁମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ; ହେଲେ କିଛି କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସତର୍କ ରହନ୍ତୁ।
ବୃଷ:-ଭାଗ୍ୟର ସହଯୋଗ ମିଳିବ। ଘର ଓ ଦୋକାନରେ ଲାଗି ରହିଥିବା ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେବ। ଧନଲାଭର ନୂଆ ଅବସର ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ। ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହିତ ସିନେମା ଦେଖିବାର ଯୋଜନା କରିପାରନ୍ତି।
ମିଥୁନ:-ଦିନଟି ଠିକ୍‌ଠାକ୍‌ ରହିବ। ସଫଳତା ଆପଣଙ୍କ ପାଦ ସ୍ପର୍ଶ କରିବ। ଆପଣଙ୍କ ସରଳତା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରିୟବନ୍ଧୁ ଖୁସି ରହିବେ। ବ୍ୟବସାୟରେ ନିଜ ଜିବିକା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଦିନଟି ବହୁତ ଭଲ।
କର୍କଟ:-ଆଜି ଦିନଟି ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ। ବ୍ୟବସାୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବା ପାଇଁ ନୂଆ ପ୍ରସ୍ତାବ ମିଳିବ। ମହିଳାଙ୍କର ଅଫିସରେ ଉନ୍ନତି ହେବ। ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ତାଳମେଳ ବଜାୟ ରହିବ।
ସି˚ହ:-ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବର ବିକାଶ ପାଇଁ ଦିନଟି ବଢ଼ିଆ। କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବଢ଼ିଆ ଢଙ୍ଗରେ କାମ କରିବେ। ବିଦେଶରେ ଜଡ଼ିତ ବ୍ୟବସାୟୀ ଆଜି ବଡ଼ ଡିଲ୍‌ କରିବେ। ପତିପତ୍ନୀଙ୍କ ମଧୢରେ ପ୍ରେମଭାବ ବୃଦ୍ଧି ହେବ।
କନ୍ୟା:-ବନ୍ଧୁ ଓ ପାଖଲୋକଙ୍କ ସହଯୋଗ ପାଇବେ। ଚାକିରି ଓ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉନ୍ନତି ହେବ। ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଧନଲାଭ ହେବ। ଲେଖକଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ମିଳିବ। ବୈବାହିକ ଜୀବନରେ ମଧୁରତା ଆସିବ।
ତୁଳା:-ପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ମରଣରେ ମନକୁ ଶାନ୍ତି ମିଳିବ। ଯେଉଁ କାମ ମନପ୍ରାଣ ଢାଳି କରିବେ ସଫଳତା ନିଶ୍ଚିତ ପାଇବେ। ଚାକିରିଆଙ୍କୁ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହଯୋଗ ମିଳିବ। ବଜେଟକୁ ଧୢାନ ରଖି ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ।
ବିଛା:-ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକଭାବନାରେ ସମୟ ବିତିବ। ଆପଣଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ପୂରା କରିବାରେ ସଫଳ ହେବେ। ଚାକିରିଆଙ୍କୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବା ଲାଗି ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ ମିଳିବ। ପରିବାର ଲାଗି ଦିନଟି ଅନୁକୂଳ ରହିବ।
ଧନୁ:-ପୂରାଦିନ ନୂଆ ଉତ୍ସାହଭରା ରହିବେ। ଯାହା ବି କରନ୍ତୁ; ବଡ଼ଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ। ରାଜନୀତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ। ବିଲଡରଙ୍କୁ ନୂଆ ସଉଦାରୁ ଲାଭ ହେବ।
ମକର:-ଦିନଟି ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁବ୍‌ ଭଲ ରହିବ। ମହତ୍ତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସନ୍ତୁ ସହଜ ବାର୍ତ୍ତା ହେବ। ଘରେ ଏବଂ ଅଫିସରେ ଖୁସିର ବାତାବରଣ ରହିବ। ରାଜନୀତିରେ ମହତ୍ତ୍ବାକା˚କ୍ଷା ପୂରଣହେବ।
କୁମ୍ଭ:-ଆପଣଙ୍କ ଊର୍ଜ ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ। ଶୁଭ ସମାଚାର ମିଳିବା ଯୋଗ ରହିଛି। କ୍ୟାରିୟର ମାମଲାରେ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ କିଛି ଭଲ ହେବ। ଯାତାୟାତ ସମୟରେ ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତୁ।
ମୀନ:-ପାରିବାରିକ କାମରେ ଆଜି ଅଧିକ ସମୟ କଟିବ। ଚାକିରିଆଙ୍କୁ ସହର ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ।ଆଜି କିଛି ଅସୁବିଧା ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ କୌଣସି କାରଣକୁ ନେଇ ଟେନସନ୍ ଲାଗିବ।

କାର୍ତ୍ତିକପୂର୍ଣ୍ଣିମା କେବେପଡୁଛି, ଜାଣନ୍ତୁ ତାରିଖ ଓ ଶୁଭସମୟ-ସନାତନଧର୍ମରେ କାର୍ତ୍ତିକପୂର୍ଣ୍ଣିମାପର୍ବ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।ଦୀପାବଳି, ଦେବଥନିଏକାଦଶୀ ଓ ତୁଳସୀବିବାହ ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣପର୍ବ ଏହିମାସରେ ପଡିଥାଏ ।ଚଳିତବର୍ଷ କାର୍ତ୍ତିକପୂର୍ଣ୍ଣିମା ୨୭ନଭେମ୍ବର୨୦୨୩(ସୋମବାର) ପାଳନକରାଯିବ। କାର୍ତ୍ତିକପୂର୍ଣ୍ଣିମାଦିନ ସ୍ନାନ ଓ ଦାନର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱରହିଛି ।ଏହିମାସରେ ଶ୍ରୀହରିଙ୍କପୂଜା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।ଏହିଦିନ ଦେବଦୀପାବଳି ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ପାଳନକରାଯିବ। କାର୍ତ୍ତିକପୂର୍ଣ୍ଣିମାଦିନ ନଦୀସ୍ନାନ କରିବା ଓ ଦାନକରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭବୋଲି ବିବେଚନାକରାଯାଏ ।ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏଯେ ,କୌଣସି ପବିତ୍ରନଦୀରେ ଗାଧୋଇବାଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତପାପ ଧୋଇହୋଇଯାଇଥାଏ ।କାର୍ତ୍ତିକମାସ ଭଗବାନବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପୂଜାପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିବେଚନା କରାଯାଏ।ଏହିସମୟରେ ଭଗବାନବିଷ୍ଣୁ ମତ୍ସ୍ୟଆକାରରେ ପାଣିରେରୁହନ୍ତି ଓ ପବିତ୍ର ଗଙ୍ଗାନଦୀରେ ସ୍ନାନକରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କର ସମସ୍ତପାପ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତି।
ସୋମବାର ୨୭ନଭେମ୍ବର୨୦୨୩ (ବାସ୍ତବରେ, ପୂର୍ଣ୍ଣିମାତିଥି ୨୬ନଭେମ୍ବର୨୦୨୩, ରବିବାରଦିନ ୩.୫୫ ରେ ଆରମ୍ଭହେବ ଏବଂ ୨୭ନଭେମ୍ବରରେ ଅପରାହ୍ନ୨.୪୭ରେ ଶେଷହେବ)
କାର୍ତ୍ତିକମାସ ହିନ୍ଦୁଧର୍ମରେ ଏକ ଅତି ପବିତ୍ରମାସ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ମାସରେ ପବିତ୍ରନଦୀରେ ସ୍ନାନ କରିବାଦ୍ୱାରା ମନୁଷ୍ୟର ସମସ୍ତପାପ ଧୋଇଯାଏ । ସେଥିପାଇଁ ଏହି ସ୍ନାନର ନାମ କାର୍ତ୍ତିକସ୍ନାନ କିମ୍ବା ଗଙ୍ଗାସ୍ନାନ ରଖାଯାଇଛି । କୁହାଯାଏଯେ , ପ୍ରଭୁବିଷ୍ଣୁ ଜଗତକୁ ବନ୍ୟାପରିସ୍ଥିତିରୁ ରକ୍ଷାକରିବା ପାଇଁ ମତ୍ସ୍ୟଆକାରରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମଅବତାର ଗ୍ରହଣକରିଥିଲେ। ଭଗବାନଶିବ ରାକ୍ଷାସ ତ୍ରିପୁରାସୁରାକୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ତେଣୁ ଏହିଦିନ ତ୍ରିପୁରୀପୂର୍ଣ୍ଣିମାନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା । ଦୀପାବଳିର ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟପରେ ପ୍ରଥମ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାଦିନ ଦେବ ଦୀପାବଳିଙ୍କୁ ବଡ଼ ଧୁମଧାମ ସହିତ ପାଳନ କରାଯାଏ । କାର୍ତ୍ତିକପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ଦେବଦୀପାବଳି ପାଳନ କରାଯାଏ ।ଏହିଦିନ ପବିତ୍ର ଗଙ୍ଗାନଦୀରେ ଗାଧୋଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଓ ଏହା ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ପରିତ୍ରାଣପାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ!!ଜୟଜଗନ୍ନାଥ,ଜୟସୋମନାଥ,ଜୟମାଯୋଗମାୟା!!

Leave A Reply

Your email address will not be published.