କେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ ଜାଣନ୍ତୁ ..

0 122

ଭୁବନେଶ୍ବର ,୧୦/୧୦(ସତ୍ୟସନ୍ଧାନଡେସ୍କ)ଅନଲକ୍ ୫.୦ ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ସହିତ ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ରୁ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ବିଦ୍ୟାଳୟ-କଲେଜ ଖୋଲିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି  କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର।ଏଥିସହିତ ଏହି ଆଦେଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାର ଅଧିକାର ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ଆଧାରରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ବିହାର, ପଞ୍ଜାବ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ SOP ଅନୁଯାୟୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଦିନକୁ ତିନି ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ପଞ୍ଜାବରେ ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ଲାସ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ନିସ୍ପତି ନିଆଯାଇଥିବାର ଜଣାପଡିଛି।ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର କରୋନା କାରଣରୁ ୩୧ ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ସ୍କୁଲ-କଲେଜ ଖୋଲିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରସରକାର କରିଥିବା    ସର୍ତ୍ତ ଏତେ ଉପଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ ଯେ ସ୍କୁଲ-କଲେଜ ଖୋଲିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇପାରେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।ନଭେମ୍ବର ୧୪ ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟର ଉଦଘାଟନୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଉପରେ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାର କହିଛନ୍ତି। ଏହାସହିତ ଓଡିଶା, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ,ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଛତିଶଗଡ, ଆସାମ, ତାମିଲନାଡୁ  ମଧ୍ୟ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାକୁ ସର୍ତ୍ତ ଅନୁକୂଳ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.