ଦେଶୀ ଟିକାକୁ ବିଦେଶୀ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ଖ

ଖବର ଆଜିର,ତାରିଖ ୧୦-୦୩-୨୦୨୧ ବୁଧବାର

0 63

୧-ଭାରତ-ବାଂଲାଦେଶ ବନ୍ଧୁତା ବଢିଲା ଆଉ ପାଦେ । ମୈତ୍ରୀ ସେତୁକୁ ମିଳିତ ଭାବେ ଉଦଘାଟନ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଓ ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଶେଖ ହସିନା
୨-ଦେଶୀ ଟିକାକୁ ବିଦେଶୀ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ । କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଟିକାର ଉପାଦେୟତାକୁ ପ୍ରଶଂସା କଲା, ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ପୁରୁଣା ମେଡ଼ିକାଲ ଜର୍ଣ୍ଣାନ ଲାନ୍ସେଟ ।
୩-ପାରାଦୀପ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ପାର୍କ ପାଇଁ ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷର । ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଲେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ‘ପୂର୍ବୋଦୟ’ରେ ପାରାଦୀପ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ପାର୍କ ରାଜ୍ୟର ସର୍ବାଙ୍ଗୀନ ବିକାଶ ପାଇଁ ସମ୍ଭାବନା ଆଣିବ ।
୪-ଚୀନର ଖେଳରେ ତାକୁ ମାତ୍ ଦେଉଛି ଭାରତ : ଗରିବ ଓ ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶଙ୍କୁ ଟିକା ଯୋଗାଇ ଜିତୁଛି ହୃଦୟ ।
୫-ଏବେବି ଜଳୁଛି ଶିମିଳିପାଳ; କାମ ଆରମ୍ଭ କଲା ଓଡ୍ରାଫ୍ ଟିମ, ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ମିଳିତ ଟିମ୍‌ର କ୍ଷେତ୍ର ପରିଦର୍ଶନ ।
୬-ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲୋକାର୍ପିତ ହେଲା ଶ୍ରୀମଦ୍ଭାଗବତ ଗୀତାର ଏକାଦଶସ୍କନ୍ଦ, .
୭-ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତ୍ରିବେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ରାଓ୍ବତ ମଙ୍ଗଳବାର ନିଜ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି।
୮-କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଘରୋଇକରଣ ନୀତିର ପ୍ରତିବାଦରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସଂଗଠନର ବିକ୍ଷୋଭ : ୧୫ ଓ ୧୬ ରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଧର୍ମଘଟ ।
୯-ଜିଓ ପକ୍ଷରୁ ଭାରତରେ ୫୦ ନିୟୁତ ଅଣୁ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ମଧ୍ୟମ ବ୍ୟବସାୟ (ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ବି)କୁ ଡିଜିଟାଲ୍ ରୂପାନ୍ତରିତ କରାଯିବ
୧୦-ନନ୍ଦିଗ୍ରାମରେ ମମତା କଲେ ଚଣ୍ଡୀପାଠ ଓ ବିଜେପିକୁ ଦେଲେ କଡା ଜବାବ : ରାଲିରେ କହିଲେ ‘ମୁଁ ବି ଜଣେ ହିନ୍ଦୁ ଝିଅ’ , ହିନ୍ଦୁ କାର୍ଡ ଖେଳ ନାହିଁ ।।
୧୧-ପହଞ୍ଚିଲା ଆଉ ୯ ଲକ୍ଷ କୋଭିସିଲ୍‌ଡ୍ ଟିକା ।
୧୨-କେନ୍ଦ୍ର ଜଙ୍ଗଲ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ସାଂସଦ, ସତ ଜାଣିବାକୁ କମିଟି ଗଠନ ପ୍ରସ୍ତାବ ।
୧୩-ଆଜି ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ବିଜେପିର ନୂଆ ନେତା ନିର୍ବାଚନ ।
୧୪-ଦେଶରେ ବଢୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସ୍ଥିତି ଉଦବେଗଜନକ । ନାସିକରେ ସପ୍ତାହନ୍ତ ତାଲାବନ୍ଦ ଲଗାଇଲେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ, ଆଜିଠୁ ଥାଣେର ୧୧ଟି ହଟସ୍ପଟରେ ଲକଡାଉନ ଜାରି ।
୧୫-ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ବଡ ଆକ୍ସନ, ତତ୍କାଳ ପ୍ରଭାବରୁ ହଟିଲେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଡିଜିପି ।
୧୬-ବ୍ରିଟେନ ସଂସଦରେ ଭାରତର କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚର୍ଚ୍ଚା । କଡା ବିରୋଧ କଲା ଭାରତ, ଭାରତୀୟ ହାଇକମିସନ କହିଲେ ଏପରି ଏକତରଫା ବିତର୍କ ନିନ୍ଦନୀୟ ।
୧୭-ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ: ‘ଜୟ ଶ୍ରୀରାମ’ ସ୍ଲୋଗାନ ଉପରେ ରୋକ ଲାଗି ଆବେଦନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ ।
୧୮-ଡିଏମକେ ପରେ ମହିଳାକାର୍ଡ ଖେଳିଲେ ତାମିଲନାଡୁ ସରକାର । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଲାନୀସ୍ୱାମୀଙ୍କ ବଡ ଘୋଷଣା । କହିଲେ ଦଳ କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିଲେ ପରିବାରର ମହିଳା ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ମାସିକ ଦିଆଯିବ ୧୫ ଶହ ଟଙ୍କା ।
୧୯-ଟ୍ୱିନସିଟି କମିଶନର ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଲେ ସୌମେନ୍ଦ୍ର । ହେଲେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ ଉତ୍ସବରେ ସାମିଲ ହେଲେନି ବିଦାୟୀ କମିଶନର ସୁଧାଂଶୁ ଷଡଙ୍ଗୀ ।
୨୦-ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭାରତ ପାଇଁ ଭିଜନ୍‌, ମିଶନ୍‌, ଏବଂ ଆକ୍ସନ୍‌ର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି: ରାଜ୍ୟପାଳ ।
ଶୁଭ ସକାଳ,ସୁପ୍ରଭାତ

Leave A Reply

Your email address will not be published.