NASA ର ସଫଳତା : ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରୁ ପ୍ରଥମ ଅଡିଓ ରିଲିଜ୍

0 107

ଆମେରିକାର ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି ନାସା ସୋମବାର ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରୁ ପ୍ରଥମ ଅଡିଓ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଛି, ଯାହା ପର୍ସେଭେରାନ୍ସ ରୋଭର ଦ୍ୱାରା ଧରାଯାଇଥିବା ପବନର ଏକ ଦୁର୍ବଳ ରେକର୍ଡିଂ ଅଟେ। ନାସା ଗତ ସପ୍ତାହରେ ରୋଭରର ଅବତରଣର ପ୍ରଥମ ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା, ଯାହାକି ରେଡ ଗ୍ରହରେ ଅତୀତର ଜୀବନର ସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଏକ ମିଶନରେ ଅଛି। ରୋଭର ଭୂପୃଷ୍ଠକୁ ଆସିବା ସମୟରେ ଏକ ମାଇକ୍ରୋଫୋନ୍ କାମ କରିନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଅବତରଣ କରିବା ପରେ ଏହା ଅଡିଓ କ୍ୟାପଚର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା ।
ନାସା ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ମାନେ ୬୦ ସେକେଣ୍ଡ୍ ରେକର୍ଡିଂ କରିଥିଲେ ପର୍ସେଭେରାନ୍ସ ଉପରେ କ୍ୟାମେରା ଏବଂ ମାଇକ୍ରୋଫୋନ୍ ସିଷ୍ଟମର ଲିଡ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଡେଭ୍ ଗ୍ରୁଏଲ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ସେଠାରେ ୧୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଯାହା ଶୁଣୁଛନ୍ତି ତାହା ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ଏକ ପ୍ରକୃତ ପବନ ଅଟେ ଯାହା ମାଇକ୍ରୋଫୋନ୍ ଦ୍ୱାରା ଉଠାଇ ପୃଥିବୀକୁ ଆମକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା।ତିନି ମିନିଟ୍ ୨୫ ସେକେଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିବା ଉଚ୍ଚ-ସଂଜ୍ଞା ଭିଡିଓ କ୍ଲିପ୍, ଏକ ଲାଲ-ଧଳା ପାରାଚ୍ୟୁଟ୍ ର ୭୦.୫ ଫୁଟ ଚଉଡା (୨୧.୫ ମିଟର ଚଉଡା) କାନପି ସହିତ ନିୟୋଜନକୁ ଦର୍ଶାଏ
ମାର୍ଟିଆନ୍ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ପ୍ରବେଶ ସମୟରେ ସ୍ଥିରତା ଏବଂ ରେଡ୍ ପ୍ଲାନେଟର ଇକ୍ୟୁଏଟରର ଉତ୍ତରରେ ଥିବା ଜେଜେରୋ କ୍ରାଟରରେ ଧୂଳିର ମେଘରେ ରୋଭରର ସ୍ପର୍ଶକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଏହା ଉତ୍ତାପ ସରକ୍ଷୟ ାଲକୁ ଖସିଯିବା ଦେଖାଏ ।
ଏହି ମିଶନକୁ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ନାସାର ଜେଟ୍ ପ୍ରପୁଲସନ୍ ଲାବୋରେଟୋରୀର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମାଇକେଲ୍ ୱାଟକିନ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଅବତରଣ ଭଳି ଘଟଣାକୁ କାବୁ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛୁ।ୱାଟକିନ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଗୁଡିକ ପ୍ରକୃତରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭିଡିଓ। ଆମେ ସବୁ ସପ୍ତାହ ଶେଷରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଖୁଥିଲୁ। ବିଜ୍ଞାନ ପାଇଁ ନାସାର ସହଯୋଗୀ ପ୍ରଶାସକ ଥୋମାସ୍ ଜୁରବୁଚେନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚିରସ୍ଥାୟୀ ଅବତରଣର ଭିଡିଓ ହେଉଛି ଏକ ଚାପ ସୁଟ୍ ନ ଦେଇ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଅବତରଣ କରିବାର ନିକଟତମ।ମିଶନ ମ୍ୟାନେଜର ଜେସିକା ସାମୁଏଲ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋଭର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲା ଏବଂ ଇଂଜିନିୟରମାନେ ଏହାର ସିଷ୍ଟମ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଗୁଡ଼ିକର ସଠିକ ଯାଞ୍ଚ କରୁଥିଲେ ଜ୍ଝ ସାମୁଏଲ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ରିପୋର୍ଟ କରି ଖୁସି ଯେ ସଫଳତାର ସହିତ ଜାରି ରହିଛି।
ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୋଭରର ଛୋଟ ହେଲିକପ୍ଟର ଡ୍ରୋନ୍ ଦ୍ୱାରା ଇନଜେନ୍ୟୁଟି ନାମକ ଏକ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ପାଇଁ ଦଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଦଳ ଏବେ ମଧ୍ୟ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରୁଛି। ଆମେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ସାଇଟରେ ତାଲା ପକାଇ ନାହୁଁ।ଚତୁରତା ଅନ୍ୟ ଗ୍ରହରେ ପ୍ରଥମ ଚାଳିତ ଉଡ଼ାଣକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ ଏବଂ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ଲିଫ୍ଟ ହାସଲ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯାହା ପୃଥିବୀର ଘନତ୍ୱର ମାତ୍ର ଶତକଡ଼ା ସ୍ଥିରତା ଜୁଲାଇ ୩୦, ୨୦୨୦ ରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଗୁରୁବାର ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଅବତରଣ କରିଥିଲା ଏହାର ମୂଖ୍ୟ ମିଶନ ମାତ୍ର ଦୁଇ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଚାଲିବ କିନ୍ତୁ ଏହା ବାହାରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ଏହାର ପୂର୍ବ କ୍ୟୁରିଓସିଟି ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଅବତରଣ କରିବାର ଆଠ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ଆଗାମୀ ବର୍ଷଗୁଡିକରେ, ସ୍ଥିରତା ୨୦୩୦ ଦଶକରେ ଲ୍ୟାବ ବିଶ୍ଳେଷଣ ପାଇଁ ପୃଥିବୀକୁ ପଠାଯିବାକୁ ଥିବା ସିଲ୍ ଟ୍ୟୁବରେ ୩୦ ଟି ପଥର ଏବଂ ମୃତ୍ତିକା ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ ।
ପ୍ରାୟ ଏକ ଏସୟୁଭିର ଆକାର, ଶିଳ୍ପ ଏକ ଟନ୍ ଓଜନ, ସାତ ଫୁଟ ଲମ୍ବ ରୋବୋଟିକ୍ ବାହୁ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ, ୧୯ ଟି କ୍ୟାମେରା, ଦୁଇଟି ମାଇକ୍ରୋଫୋନ୍ ଏବଂ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଯନ୍ତ୍ରର ଏକ ସୁଟ୍ ଅଛି ମଙ୍ଗଳ ଏହାର ଦୂର ଅତୀତରେ ଉଷ୍ମ ଏବଂ ଓଦା ଥିଲା ଏବଂ ପୂର୍ବ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଦ୍ବାରା ଗ୍ରହଟି ବାସଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି ସ୍ଥିର ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହା ପ୍ରକୃତରେ ବାସ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥିରତା ଦାୟିତ୍। ଦିଆଯାଇଛି। ଏହା ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଏହାର ପ୍ରଥମ ନମୁନା ଖୋଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ ଏବଂ ବାଟରେ ଏହା ଜ organic ପଦାର୍ଥ ସ୍କାନ୍ କରିବା, ରାସାୟନିକ ରଚନା ଏବଂ ଜାପ୍ ପଥରଗୁଡିକ ବାଷ୍ପ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଏକ ଲେଜର ସହିତ ସ୍କାନ୍ କରିବା ପାଇଁ ନୂତନ ଯନ୍ତ୍ର ନିୟୋଜିତ କରିବ ଗୋଟିଏ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଏକ ଯନ୍ତ୍ର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଯାହାକି ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରୁ ଅମ୍ଳଜାନକୁ ମୁଖ୍ୟତ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରୁ ରୂପାନ୍ତର କରିପାରେ।
କଳ୍ପନା ହେଉଛି ଯେ ମଣିଷ ଶେଷରେ ହାଇପୋଥେଟିକାଲ୍ ଭବିଷ୍ୟତ ଭ୍ରମଣରେ ନିଜର ଅମ୍ଳଜାନ ବହନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରିବ ନାହିଁ, ଯାହା ରକେଟ୍ ଇନ୍ଧନ ତଥା ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଏହାର ଚକ ସେଟ୍ କରିବା ପାଇଁ ରୋଭର କେବଳ ପଞ୍ଚମ ଅଟେ ଏହି ସଫଳତା ପ୍ରଥମେ ୧୯୯୭ ରେ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସମସ୍ତେ ଆମେରିକୀୟ ହୋଇଥିଲେ ଗ୍ରହକୁ ଏକ ମାନବ ମିଶନ ପାଇଁ ଆମେରିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି, ଯଦିଓ ଯୋଜନାଟି ପ୍ରାଥମିକ ଅଟେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.