ଆଜିର ଅନୁଚିନ୍ତା

 ତାରିଖ - ୦୯:୦୨:୨୦୨୧ (ମଙ୍ଗଳବାର )

0 41

➡️ଭଗବାନ କେବଳ ସେହିଠାରେ ନଥାନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ମଣିଷ ପ୍ରାର୍ଥନା ଓ ପୂଜା କରିଥାଏ —–
ଭଗବାନ ପିତା ମାତା ରୂପେ ଘରେ ରହିଥାନ୍ତି , ଯାହା ମଣିଷ ଜାଣି ମଧ୍ୟ ଅଜଣା ହୁଏ —-।➡️ଜୀବନକୁ ବୁଝିବାପାଇଁ ନିଜକୁ ସର୍ବଦା ଶିଷ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ରଖିବାକୁ ହେବ ।
➡️କାହା ଉପରକୁ ଆଙ୍ଗୁଠି ଉଠେଇବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ ନିଜ ଉପରକୁ ଉଠାନ୍ତୁ କାହିଁକି ନା ଅନେକ ଥର ଭୁଲ୍ ନିଜ ପାଖରେ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ ।
➡️ଜୀବନରେ ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ଆପଣଙ୍କଠାରୁ ଦୂରେଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ଏକ ମାଧ୍ୟମରେ ଦୋଷୀ କରି ଦିଅନ୍ତି ଓ ପରେ ନିଜ ଦୋଷ ଅନ୍ୟ ଉପରେ ଲଦି ଦେଇ ଦୂରେଇ ଯାଆନ୍ତି
➡️Character ହେଉଛି ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନର ମୂଳଦୁଆ ।
ଆଜିର ଅନୁଚିନ୍ତା-
➡️ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କର କର୍ମ ଦେଖି ଚିହ୍ନିବା ଉଚିତ,ତାଙ୍କ କଥା ବାର୍ତ୍ତାରୁ ନୁହେଁ।
➡️ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ଜୀବନରେ କିଛି ହରାଇବ,ଏଥିରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ହରାନ୍ତୁ ନାହିଁ
➡️ଆପଣ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟ ସେତେବେଳେ ଆରମ୍ଭ କର ଯେତେବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ନିଜର ସମୟ ବର୍ବାଦ କରିବାରେ ଲାଗିଛି।
➡️ଜୀବନ ଠିକ ଏବଂ ଭୁଲ ମଧ୍ୟରେ ଲଢ଼େଇ ବିଷୟରେ ନୁହେଁ ଏହା ପରିପକ୍ୱତା ମାଧ୍ୟମରେ ଚାଲିଥାଏ
➡️ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଯୁବକ ରହିବା ପାଇଁ ମୁହଁକୁ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ନୁହେଁ,ମସ୍ତିଷ୍କ ଉଡ଼ାଣ ଆବଶ୍ୟକ
ଆଜିର ନୀତିବାଣୀ-
➡️ଯେଉଁଥିରେ ସମସ୍ତ ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କ ପ୍ରତି ଦୟାଭାବର ଭାବନା ଅଛି, ସେ ସମସ୍ତ ସଙ୍କଟକୁ ପରାସ୍ତ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପଦକ୍ଷେପରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ସମୃଦ୍ଧତା ପାଆନ୍ତି
➡️ସେ ଇନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ରାଜ୍ୟକୁ ଯାଇ କେଉଁ ସୁଖ ପାଇବେ- ଯାହାର ପତ୍ନୀ ସ୍ନେହଶୀଳ ଏବଂ ଗୁଣବତ୍ତା, ​​ଯାହାର ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି, ଯାହାର ପୁଅ ଗୁଣବାନ ଏବଂ ଉତ୍ତମ ଗୁଣ । ଯିଏ ନିଜ ପୌତ୍ର ବି ଦର୍ଶନ କରିସାରିଲେଣି।
ଆଜିର ସୁବିଚାର-
➡️ନିବୃତ୍ତତା ଏବଂ ଶ୍ରମ ହେଉଛି ମଣିଷର ଦୁଇଜଣ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଚିକିତ୍ସକ
➡️ସଫଳତା ତୁମର ଚରିତ୍ରରେ ପରିଣତ ହୁଏ, ବିଫଳତା ଏହାକୁ ପ୍ରକାଶ କରେ
➡️ସୁନ୍ଦର ଶରୀର ଅପେକ୍ଷା ସୁନ୍ଦର ଆଚରଣ ଭଲ
ମହାପୁରୁଷଙ୍କ ବାଣୀ-
➡️ଯଦି ମୁଁ ଦୁଇଟି ସନ୍ତାନର ମା ହୋଇ ପଦକ ଜିତି ପାରିବି, ତେବେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ତାହା କରିପାରିବେ ମୋତେ ଏକ ଉଦାହରଣ ଭାବରେ ନିଅ ଏବଂ କେବେ ହାର ମାନ ନାହିଁ
➡️ଭଲର ପ୍ରଚୁରତା ମନ୍ଦରେ ପରିଣତ ହୁଏ – ୱିଲିୟମ୍ ସେକ୍ସପିଅର୍
➡️ନିଜ ବିଷୟରେ ଏକ ଦର୍ଶନ ରଖ ଅଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ କ୍ଷମତା ଏବଂ ଯଦି ତୁମେ ଅଦୃଶ୍ୟକୁ ଦେଖି ପାରିବ, ତେବେ ତୁମେ ଅସମ୍ଭବକୁ ମଧ୍ୟ ହାସଲ କରିପାରିବ ଶିବ ଖେଡା
ଜୀବନ ଦର୍ଶନ-
➡️କୌଣସି ଅସାବଧାନତା ଯୋଗୁଁ ତା’ର ଭାବ ଓ ଆଚରଣର ପତନ ହୋଇ ପାରେ, ମୁଁ କିଏ, ମୁଁ କ’ଣ କରୁଛି ଆଉ ମୋର କଣ କରିବା ଉଚିତ୍, ଏସବୁ ବିସ୍ମିତ ହୋଇ ଯିବାରୁ ସେ ସଂସାର ପ୍ରବାହରେ ଭାସି ଯାଇ ପାରେ, ମାତ୍ର ଆଗରୁ ସାଧନା ବସ୍ତାରେ ସେ ଯେତିକି କି ସାଧନା କରି ସାରିଛି, ତା’ର ସଂସାରରୁ ଯେତିକି ସମ୍ପର୍କ ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି, ସେତିକି ପୁଞ୍ଜି ତାର ଯଥାବତ୍ ରହେ ଅର୍ଥାତ୍ ତାହା କେବେ କୌଣସି ଅବସ୍ଥାରେ ନଷ୍ଟ ହୁଏ ନାହିଁ, ବରଂ ଅନ୍ତରରେ ସୁରକ୍ଷିତ ରହେ ଯଦି କେବେ ତାକୁ ଉତ୍ତମ ସଙ୍ଗ ମିଳେ, କିମ୍ବା କୌଣସି ବଡ ବିପତ୍ତି ଆସେ, ତେବେ ତାହାର ଅନ୍ତରର ଭାବ ଉଦୟ ହୁଏ, ଏବଂ ସେ ଦୃତଗତିରେ ଭଗବାନଙ୍କ ଆଡକୁ ଅଗ୍ରସର ହୁଏ।
! ଶୁଭ ସକାଳ !ଜୟ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ !

Leave A Reply

Your email address will not be published.