ଆଜିର ଅନୁଚିନ୍ତା

 ତାରିଖ - ୦୮:୦୩:୨୦୨୧ (ସୋମବାର )

0 81

➡️ଭାଷା ମନୁଷ୍ୟର ବ୍ୟବହାର ଓ ସଂସ୍କାର ପ୍ରକାଶ କରେ, ଚେହେରା ତ କେବଳ ଅଭିନୟ ହିଁ କରେ ।
➡️ସୁନା ଆଉ ପିତ୍ତଳ ଦେଖିବାକୁ ପ୍ରାୟ ଏକାପରି କିନ୍ତୁ ସୁନା ଆଉ ପିତ୍ତଳ ଚିହ୍ନିବାରେ ଭୁଲ୍ କଲେ ଦୋଷ ନିଜର ।
➡️ଏ ମୋହ ମାୟା ସଂସାରରୁ କିଏ କେତେବେଳେ ଚାଲିଯିବ କହି ହେବ ନାହିଁ,ସେଥିପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଭଗବାନଙ୍କ ନାମ ନିଅନ୍ତୁ, ଖୁସି ରୁହନ୍ତୁ ଜୀବନକୁ ଉପଭୋଗ କରନ୍ତୁ..
➡️ଜୀବନରେ ଗୋଟିଏ କଥା ସବୁବେଳେ ମନେରଖିଥିବେ ସହିବାର ଶକ୍ତି ଯେଉଁ ମଣିଷ ପାଖରେ ଅଛି ତାକୁ ଦୁନିଆ କେବେ ହରାଇ ପାରେ ନାହିଁ
➡️Life ରେ ପ୍ରତ୍ୟେକଟି Time କୁ ଖୁସିରେ ଅତିବାହିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ, କିଏ ଜାଣେ ଆମେ ଚିନ୍ତା କରୁଥିବା Future ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ହୁଏତ ଆମେ ଦୁନିଆ ପାଇଁ Past ହୋଇଯାଇଥିବା ।
➡️ଧନରେ ବରଂ ଗରିବ ହୁଅ କିନ୍ତୁ ହୃଦୟରେ ରୁହ ଧନବାନଚାଳ ଛପର ଘରେ ଲେଖାଯାଇଥାଏ ସୁସ୍ଵାଗତମ” କିନ୍ତୁ ମହଲ ବାଲା ଲେଖିଥାନ୍ତି “କୁକୁର ପ୍ରତି ସାବଧାନ
➡️କାଲିର ଚିନ୍ତା କର ନାହିଁ,ନିଜ କର୍ମ କରିଚାଲ ଯେଉଁ ଭଗବାନ ଆଜି ତୁମକୁ ସମ୍ଭାଳିଛନ୍ତି କାଲିବି ସେ ତୁମକୁ ସମ୍ଭାଳିବେ।
➡️ଶରୀର ସୁନ୍ଦର ଥାଉ କି ନଥାଉ ବ୍ୟବହାର ଯଦି ଠିକ ଥାଏ,ଅସୁନ୍ଦର ମଣିଷଟିଏ ଅତି ସୁନ୍ଦର ଲାଗେ
➡️ପୁରୁଣା ହେଲେହିଁ ସବୁ ଜିନିଷରେ ଅବହେଳା ବଢ଼ିଯାଏ।ସେ ପସନ୍ଦର ପୋଷାକ ହେଉ କିମ୍ବା ଗୋଟିଏ ଅତି ନିବିଡ଼ ସମ୍ପର୍କ।
➡️ଅହିଂସାର ସରଳ ଅର୍ଥ ହେଉଛି:-କୌଣସି ପ୍ରାଣୀ ହୃଦୟରେ ବ୍ୟଥା ଦେବା ନାହିଁ ଆଉ ଶତ୍ରୁକୁ ନିଜ ଅନ୍ତରର ପ୍ରେମ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ କରିବା।
ଜୀବନ ଦର୍ଶନ
➡️ସାଧକ ପ୍ରଥମେ ପରମାତ୍ମାଙ୍କୁ ନିଜଠାରୁ ଦୂର ଦେଖେ, ପରେ ନିକଟସ୍ଥ ଦେଖେ, ତାପରେ ନିଜ ଭିତରେ ଦେଖେ, ଏବଂ ତା ପରେ କେବଳ ପରମାତ୍ମାଙ୍କୁ ହିଁ ଦେଖେ, କର୍ମ ଯୋଗୀ ପରମାତ୍ମାଙ୍କୁ ନିକଟରେ ଦେଖେ, ଜ୍ଞାନ ଯୋଗୀ ପରମାତ୍ମାଙ୍କୁ ନିଜ ଭିତରେ ଦେଖେ, ଏବଂ ଭକ୍ତି ଯୋଗୀ ସର୍ବତ୍ର ପରମାତ୍ମାଙ୍କୁ ହିଁ ଦେଖ

  ଗୀତା ଉପଦେଶ
➡️ଯେଉଥିରେ ଦୁଃଖସଂଯୋଗର ବିୟୋଗ ଘଟେ ତାହାକୁ ଯୋଗ ବୋଲି ଜାଣିବା ଉଚିତ । ତେଣୁ ସେହି ଧ୍ୟାନଯୋଗ ଅଧୈର୍ଯ୍ୟଚିତ୍ତ ନହୋଇ ଦୃଢନିଶ୍ଚୟପୂର୍ବକ ଅଭ୍ୟାସକରିବା ଉଚିତ ।
➡️ଯାହା ଲାଭକଲେ ମନେହୁଏ ତା ଠାରୁ ଅଧିକ ଲାଭଦାୟକ ଆଉ କିଛିନାହିଁ । ଏବଂ ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଗଲେ ଦାରୁଣ ଦୁଃଖ ଆଉ ବିଚଳିତ କରିପାରେନାହିଁ ।
ମହାପୁରୁଷଙ୍କ ବାଣୀ
➡️ସମୟ ହେଉଛି ଭଲ କମ୍ପାନୀର ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ମଧ୍ୟମ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ଶତ୍ରୁ
➡️ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଭଲ ପାଅ, କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାଶ କର, କାହା ସହିତ କିଛି ଭୁଲ କର ନାହିଁ
➡️ସମସ୍ତ ମହାନ ଚିନ୍ତକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ପରିହାସ କରାଯାଏ ଏବଂ ଶେଷରେ ପୂଜା କରାଯାଏ
  ଆଜିର ସୁବିଚା
➡️ଗୁଣଗୁଡିକ ନିଜେ ବାହାରକୁ ଆସେ, କାରଣ କସ୍ତୁରୀକୁ ତାହାର ଉପସ୍ଥିତି ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ି ନଥାଏ
➡️ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନେ ଶୋଇଥିବା ସମୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରନ୍ତୁ; ଯେତେବେଳେ ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନେ ସମୟ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ; ଅନ୍ୟମାନେ ଖେଳୁଥିବା ସମୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅନ୍ତୁ; ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଅନ୍ୟମାନେ କେବଳ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖନ୍ତି

ଆଜିର ନୀତିବାଣୀ
➡️ଗ୍ରାମ ହେଉ, ଜଙ୍ଗଲ ହେଉ, ଉପତ୍ୟକା ହେଉ କି ପାହାଡ ହେଉ- ଯେଉଁଠି ଅର୍ହତ (ଜ୍ଞାନୀ) ମାନେ ବାସକରନ୍ତି ସେହି ସ୍ଥାନ ହେଉଛି ଆନନ୍ଦମୟ ।
➡️ଗୁରୁଜନଙ୍କୁ ଭକ୍ତି ଓ ଜ୍ଞାନୀଜନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦର୍ଶନ କଲେ ଚତୁର୍ବିଧ ମଙ୍ଗଳ ହୁଏ, ଯଥା: ଆୟୁ, ରୂପ, ସୁଖ ଓ ବୀର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ ।
➡️ନଷ୍ଟ ଚରିତ୍ର, ଅସଂଯମୀ ହୋଇ ଶହେ ବର୍ଷ ବଞ୍ଚିବା ଅପେକ୍ଷା ଶୀଳ ପରାୟଣ ଓ ଧର୍ମଶୀଳ ହୋଇ ଦିନଟିଏ ମାତ୍ର ବଞ୍ଚି ରହିବା ଭଲ ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.