ଆଜିର ଅନୁଚିନ୍ତା

ତାରିଖ : ୨୧/୦୭/୨୦୨୧,ବୁଧବାର

0 281

ଆଜିର ନୀତିବାଣୀ
➡️”ହୀରା ମୋତି ମାଣିକର ବାଦଶାହ ଚିନ୍ତାମଣି ଏକ ପଥର ମାତ୍ର !
➡️“ଦାନ ଏବଂ ଜ୍ଞାନ” ଏ ଦୁଇଟି ପୁରୁଷ ପାଇଁ ଏକାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ । ଦାନ କଲେ ଏବଂ ଜ୍ଞାନ ଅର୍ଜ୍ଜନରେ ମନ ଲଗାଇଲେ ସମୟ ଅଯଥା ଅପବ୍ୟୟ ହୁଏ ନାହିଁ !
➡️”ଅଧିକାଂଶ ପାରିବାରିକ କଳି ଝଗଡାରେ କେହିନା କେହି ନାରୀର ହାତ ରହିଥାଏ । ପୁରୁଷ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ନାରୀକୁ ନେଇ ଝଗଡା ଲାଗିବାରୁ କୌଣସି ଫାଇଦା ହାସଲ ହୋଇନଥାଏ !
➡️”ଏ ସଂସାରରେ ଅଧିକତର ଯୁଦ୍ଧ, ହତ୍ୟା, ବିଭୀଷିକା କେବଳ ନାରୀ ଜନିତ କାରଣରୁ ସଂଘଟିତ ହୋଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ବୃଦ୍ଧିଜୀବୀ ନାରୀର ମାୟା ଜାଲରେ ଫସିବା ଆଦୌ ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ !
➡️”ଏଇ ଦୁନିଆଁରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆକର୍ଷଣ କ’ଣ? କାହା ଆଗରେ ସଂସାର ବିଜୟୀ ପୁରୁଷ ଅସହାୟ ହୋଇପଡେ? କାହାର ଇଶାରାରେ କାଠ କଣ୍ଢେଇଟେ ପରି ନାଚେ? କ’ଣ ଏପରି ଏକ ଶକ୍ତି? ଏସବୁ ପ୍ରଶ୍ନର ଏକମାତ୍ର ଉତ୍ତର ନାରୀର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଓ ଯୌବନ !
➡️”ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରୁହନ୍ତୁ ଯେପରି ୩୨ ଟି ଦାନ୍ତ ମଧ୍ୟରେ ଜିଭ ଅଛି, ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ସ୍ପର୍ଶରେ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା କାହା ଦ୍ୱାରା ଦମନ କରାଯାଇ ନାହିଁ !
➡️”ପିତାମାତାଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ କେବଳ ଦୁଇଥର ଆସେ। ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଯେତେବେଳେ ଝିଅ ବାହା ହୋଇ ଘରୁ ବିଦା ହୁଏ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଯେତେବେଳେ ପୁଅ ମୁହଁ ମୋଡ଼ି ଥାଏ| ପତ୍ନୀ ପସନ୍ଦ ଅନୁସାରେ ପାଇପାରିବେ | କିନ୍ତୁ ପିତାମାତାମାନେ ପୂଣ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ମିଳିଥାନ୍ତି !
➡️”ବିଶ୍ୱାସ” ଏକ ଛୋଟ ଶବ୍ଦ, ଏହା ପଢ଼ିବାକୁ ଏକ ସେକେଣ୍ଡ ଲାଗେ, ଏକ ମିନିଟ୍ ଭାବିବା ପାଇଁ ଏବଂ ବୁଝିବାକୁ ଏହା କିଛି ଦିନ ଲାଗେ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ଜୀବନ ଲାଗିଯାଏ !
➡️”କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ସବୁବେଳେ ତାରିଖ ବଦଳାଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଦିନେ ଏମିତି ଗୋଟିଏ ତାରିଖ ମଧ୍ୟ ଆସିଥାଏ ଯାହା କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ବଦଳାଇଥାଏ, ତେଣୁ ଧୌର୍ଯ୍ୟ ରଖନ୍ତୁ।ସମୟ ସମସ୍ତଙ୍କ ଆସିଥାଏ !
➡️”କାହାକୁ ତୁମ ଭଳି ହେବ ବୋଲି ଆଶା କର ନାହିଁ କାରଣ ତୁମେ କଦାପି ତୁମ ସିଧା ହାତରେ କାହାର ସିଧା ହାତ ଧରି ଚାଲିପାରିବ ନାହିଁ | କାହା ସହିତ ଚାଲିବା ପାଇଁ, ଜଣେ ତାଙ୍କ ବିପରୀତ ହାତକୁ ତାଙ୍କ ହାତରେ ଧରି ରଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ,ସେତେବେଳେ ସେ ଆଗକୁ ଯାଇପାରିବେ !
➡️”ଯଦି ତୁମେ ଖୁସିରେ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ତୁମର ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖିବା ପରେ ଜୀବନର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅ, ଯେଉଁମାନେ ଦୁନିଆଁ ଦେଖିବା ପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି ସେମାନେ ଦୁଃଖୀ ରୁହନ୍ତି !
➡️”ଅହଂକାରରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି କାହାର ହୃଦୟକୁ ଆଘାତ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କାରଣ ସମୟ ମଧ୍ୟ ଗର୍ବକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥାଏ ଏବଂ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ପାଇଁ କିଛି ଛାଡି ନଥାଏ !ଶୁଭ ସକାଳ,ଜୟ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ!

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.