ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଅବତାର

0
196

                                      -ଆଜି ରାତିର କାହାଣୀ

ମତ୍ସ୍ୟ ଅବତାର ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଅବତାର । ଏକ ମାଛ ଆକାରରେ ଅବତାର ଗ୍ରହଣ କରି ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଜଣେ ଋଷୀଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ପଶୁ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ପୃଥିବୀ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ିଗଲା, ସେତେ ବେଳେ ମତ୍ସ୍ୟ ଅବତାରରେ ଭଗବାନ ସେହି ଋଷିର ଡଙ୍ଗାକୁ ରକ୍ଷା କଲେ। ଏହା ପରେ ବ୍ରହ୍ମା ପୁନର୍ବାର ଜୀବନ ସୃଷ୍ଟି କଲେ।ଅନ୍ୟ ଏକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ରାକ୍ଷସ ବେଦ ଚୋରି କରି ସମୁଦ୍ରର ଗଭୀରତାରେ ଲୁଚି ରହିଲା, ସେତେବେଳେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ମତ୍ସ୍ୟର ରୂପ ନେଇ ବେଦ ଉଦ୍ଧାର କଲେ।
ମତ୍ସ୍ୟ ଅବତାରର ବର୍ଣ୍ଣନା- ଥରେ ବ୍ରହ୍ମାଜୀଙ୍କ ଅବହେଳା ହେତୁ ଏକ ବହୁତ ବଡ ରାକ୍ଷସ ବେଦ ଚୋରି କଲା । ସେହି ରାକ୍ଷସର ନାମ ଥିଲା ହୟଗ୍ରିବ୍ । ବେଦ ଚୋରି ହୋଇଥିବାରୁ ଜ୍ଞାନ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଗଲା । ଅଜ୍ଞତାର ଅନ୍ଧକାର ସବୁଆଡେ ବ୍ୟାପିଗଲା ଏବଂ ପାପ ଏବଂ ଅଧର୍ମ ବିସ୍ତାର କଲା । ଏହା ପରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ହୟଗ୍ରୀବଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଧର୍ମର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ମତ୍ସ୍ୟ ରୂପ ନେଇ ବେଦକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ। ଭଗବାନ କିପରି ମତ୍ସ୍ୟର ରୂପ ନେଇଥିଲେ ।
ଏହାର ଆଶ୍ଚର‌୍ୟ୍ୟଜନକ କାହାଣୀ – ଜଳପ୍ରଳୟ ପୂର୍ବରୁ ଜଣେ ସାଧୁ ରାଜା ତପ କରୁଥିଲେ। ରାଜାଙ୍କ ନାମ ସତ୍ୟବ୍ରତ ଥିଲା। ସତ୍ୟବ୍ରତ କେବଳ ଜଣେ ସାଧୁ ଆତ୍ମା ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ଏକ ଉଦାର ହୃଦୟର ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ସକାଳ ଥିଲା। ଏହା ସୂର‌୍ୟ୍ୟୋଦୟ ଥିଲା । ସତ୍ୟବ୍ରତ କୃତାମାଲା ନଦୀରେ ଗାଧୋଇଥିଲେ। ସ୍ନାନ କରିବା ପରେ ଯେତେବେଳେ ସେ ଅଞ୍ଜଳିରେ ତର୍ପଣ ପାଇଁ ପାଣି ନେଉଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଏକ ଛୋଟ ମାଛ ଅଞ୍ଜଳିରେ ପାଣି ସହିତ ଆସିଥିଲେ । ସତ୍ୟବ୍ରତ ଏହି ମାଛକୁ ନଦୀ ଜଳକୁ ଛାଡି ଦେଇଥିଲେ। ମାଛ କହିଲା- ରାଜନ! ଜଳର ବଡ ଜୀବମାନେ ଛୋଟ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କୁ ମାରି ଖାଇଥା’ନ୍ତି । ଅବଶ୍ୟ, କିଛି ବଡ ଜୀବ ମୋତେ ମାରି ଖାଇବ । ଦୟାକରି ମୋ ଜୀବନକୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ । ସତ୍ୟବ୍ରତଙ୍କ ହୃଦୟରେ ଦୟା ଦେଖାଗଲା । ସେ ମାଛକୁ ନିଜ କମଣ୍ଡଳୁ ପାଣିରେ ଭର୍ତ୍ତି କଲେ । ତା’ପରେ ଏକ ଆଶ୍ଚର‌୍ୟ୍ୟଜନକ ଘଟଣା ଘଟିଗଲା । ଗୋଟିଏ ରାତିରେ ମାଛର ଶରୀର ଏତେ ବଢିଗଲା ଯେ କମଣ୍ଡଳୁ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଛୋଟ ପଡ଼ିଗଲା । ଅନ୍ୟ ଦିନ ମାଛ ସତ୍ୟବ୍ରତ ଙ୍କୁ କହିଲା ରାଜନ୍! ମୋ ପାଇଁ ରହିବାକୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ସ୍ଥାନ ଖୋଜ,କାରଣ ମୋ ଶରୀର ବଢିଯାଇଛି । ମୋତେ ବୁଲିବା ପାଇଁ ।ଏଠି ବହୁତ କଷ୍ଟ ହେଉଛି । ସତ୍ୟବ୍ରତ ମାଛକୁ କମଣ୍ଡଳୁରୁ ବାହାର କରି ପାଣିରେ ଭର୍ତ୍ତି ଏକ ହାଣ୍ଡିରେ ରଖିଲେ । ଏଠାରେ ।ଏପରିକି ରାତିରେ ମାଛର ଶରୀର ବଢିଗଲା । ସେଥିପାଇଁ ସେହି ହାଣ୍ଡି ବହୁତ ଛୋଟ ହେଲାଲା । ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ପୁଣି ସତ୍ୟବ୍ରତ ଙ୍କୁ କହିଲା ରାଜନ୍! ମୋ ରହିବା ପାଇଁ କୈାଣସି ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା କର । କାରଣ ଏଠାରେ ମୋ ପାଇଁ ବଞ୍ଚିବା କଷ୍ଟକର ହେଉଛି।ଶରୀର ପାଇଁ ବହୁତ ଛୋଟ ହୋଇଯାଉଛି ।
ତା’ପରେ ସତ୍ୟବ୍ରତ ଏକ ହ୍ରଦରେ ମାଛ ନେଇ ଛାଡିଲେ । କିନ୍ତୁ ମାଛ ପାଇଁ ହ୍ରଦ ବହୁତ ଛୋଟ ହୋଇଗଲା । ଏହା ପରେ ସତ୍ୟବ୍ରତ ମାଛକୁ ନଦୀରେ ରଖିଲେ ଏବଂ ତା’ପରେ ଏହାକୁ ସମୁଦ୍ରରେ ରଖିଲେ । ଆଶ୍ଚର‌୍ୟ୍ୟ!ମହାସାଗରରେ ମାଛର ଶରୀର ମଧ୍ୟ ଏତେ ବଢିଗଲା ଯେ ମାଛ ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟ ଛୋଟ ହୋଇଗଲା । ତେଣୁ ପୁନର୍ବାର ମାଛ କହିଲା । ରାଜନ ସତ୍ୟବ୍ରତଙ୍କୁ କହିଲା! ଏହି ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟ ମୋର ରହଣି ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ । ମୋର ରହିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନ୍ୟତ୍ର ଦୟାକରି କରନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସତ୍ୟବ୍ରତ ଆଶ୍ଚର‌୍ୟ୍ୟ ହୋଇଗଲେ। ସେ ଆଜି ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଏହି ପରି ମାଛ କେବେ ଦେଖିନଥିଲେ । ଭୟଭୀତ ହୋଇ କହିଲେ – ଯିଏ ମୋର ବୁଦ୍ଧିକୁ ବିସ୍ମୟ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ାଇ ଥିବା । ତୁମେ କିଏ?ମତ୍ସ୍ୟଋପୀ ଶ୍ରୀହରି ଉତ୍ତର ଦେଲେ – ରାଜନ!ହୟଗ୍ରିବ୍ ନାମିତ ରାକ୍ଷସ ବେଦ ଚୋରି କରିଛି। ଦୁନିଆରେ ଚାରିଆଡ଼େ ଅଜ୍ଞନତା ଏବଂ ଅଧର୍ମର ଅନ୍ଧକାର ବିସ୍ତାରିତ ହୋଇଛି ।ମୁଁ ହାୟଗ୍ରିବକୁ ମାରିବା ପାଇଁ ମାଛର ରୂପ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ।ଆଜିଠାରୁ ପୃଥିବୀର ସପ୍ତମ ଦିନ ବିପର‌୍ୟ୍ୟୟ ଘଟିବ।ପ୍ରୃଥିବୀ ପ୍ରଳୟ ଚକ୍ରରେ ବୁଡିଯିବ । ସମୁଦ୍ର ଉପରକୁ ଉଠିବ। ଭୟାନକ ବର୍ଷା ହେବ। ସମଗ୍ର ପୃଥିବୀ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ିଯିବ। ଜଳ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସ୍ଥାନ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ ନାହିଁ । ତୁମ ନିକଟରେ ଏକ ଡଙ୍ଗା ଆସିବ । ତୁମେ ସମସ୍ତ ଶସ୍ୟ ଏବଂ ଓଷଧର ମଞ୍ଜି ସହ ସପ୍ତଋଷିଙ୍କୁ ନେଇ ଡଙ୍ଗାରେ ବସିବ । ମୁଁ ତୁମକୁ ପୁଣି ଥରେ ଦେଖାଦେବି । ଏବଂ ତୁମକୁ ଆତ୍ମଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦାନ କରିବ ।ସତ୍ୟବ୍ରତ ସେହି ଦିନଠାରୁ ହରିଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇ ପ୍ରଳୟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ସପ୍ତମ ଦିନ ପ୍ରଳୟ ର ଦୃଶ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ହେଲା । ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟ ସୀମା ବାହାରକୁ ପ୍ରବାହିତ ହେଲା । ଭୟଙ୍କର ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେଲା।ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପୃଥିବୀ ସାରା ଜଳ ଭରିଗଲା । ସମଗ୍ର ପୃଥିବୀ ଜଳରେ ତରଳି ଗଲା। ସମାନ ସମୟରେ ଏକ ଡଙ୍ଗା ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଲା । ସତ୍ୟବ୍ରତ ସପ୍ତ ସାଧକମାନଙ୍କ ସହିତ ସେହି ଡଙ୍ଗାରେ ବସିଲେ । ଡଙ୍ଗା ବିପର‌୍ୟ୍ୟୟ ସମୁଦ୍ରରେ ଭାସିଲା । ସେହି ପ୍ରଳୟ ସମୟରେ ସମୁଦ୍ରରେ ସେହି ଡଙ୍ଗା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କିଛି ଦେଖା ଯାଉନଥାଏ । ହଠାତ୍ ମାଛଋପୀ ଭଗବାନ ଦେଖାଗଲେ । ସତ୍ୟବ୍ରତ ଏବଂ ସପ୍ତଋଷି ଗାଣ ମତ୍ସ୍ୟ ରୂପୀ ଭଗବାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ।ଭଗବାନଙ୍କଠାରୁ ଜ୍ଞାନ ପାଇବା ପରେ ସତ୍ୟବ୍ରତଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କଲେ । ଅନ୍ତିମ ଦିନ ଯେତେବେଳେ ଏହି ପ୍ରଳୟ ଶାନ୍ତ ହେଲା, ମାଛ ଋପି ଭଗବାନ ହୟଗ୍ରୀବଙ୍କୁ ବଦ୍ଧ କରି ବେଦକୁ ଛଢାଇ ଆଣିଲେ । ଭଗବାନ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ବେଦ ଦେଇଦେଲେ । ଏହିପରି, ଭଗବାନ ମାଛ ଅବତାର ଧାରଣ କରି ବେଦକୁ ରକ୍ଷା କରିଲେ।ସେ ଜଗତର ଜୀବମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅପାର କଲ୍ୟାଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here