ଆଜିର ଅନୁଚିନ୍ତା

ତାରିଖ : ୦୫/୦୮/୨୦୨୧,ଗୁରୁବାର

0 259

🦚”ଅତୀତ ହେଉଛି ଏକ ଆବର୍ଜନା କାଗଜ ।ବର୍ତ୍ତମାନ ହେଉଛି ଏକ ଖବରକାଗଜ ,। ଭବିଷ୍ୟତ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ପେପର, ତେଣୁ, ଭଲଭାବେ ପଢ଼ ଏବଂ ଲେଖ, ନଚେତ୍ ଜୀବନ ଏକ ଟିସୁ ପେପର ହେଇଯିବ…….. !
🦚”ଜୀବନରେ ସର୍ବଦା ଏହି ସବୁ ବ୍ରାଣ୍ଡେଡ୍ ଆଇଟମ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଯଥା :- ଓଠ ପାଇଁ – ସତ୍ୟ | ସ୍ୱର ପାଇଁ- ପ୍ରାର୍ଥନା, ଆଖି ପାଇଁ- ସହାନୁଭୂତି, ହାତ ପାଇଁ ଦାନ ପୁଣ୍ୟ, ହୃଦୟ ପାଇଁ- ପ୍ରେମ ଏବଂ ଚେହେରା ପାଇଁ- ହସ !
🦚”ମୁଦ୍ରା ସବୁବେଳେ ଶବ୍ଦ କରେ, କିନ୍ତୁ କାଗଜ ଟଙ୍କା ସବୁବେଳେ ନୀରବ ରହିଥାଏ | ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ତୁମର ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼େ, ନିଜକୁ ନୀରବ ଏବଂ ନମ୍ର ରଖ !
🦚”ଗଛ ଉପରେ ବସିଥିବା ପକ୍ଷୀ ଶାଖା ଭାଙ୍ଗିବାକୁ କେବେ ଭୟ କରେ ନାହିଁ, କାରଣ ତାଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଶାଖା ଉପରେ ନୁହେଁ, ବରଂ ନିଜ ଡେଣା ଉପରେ | ସର୍ବଦା ନିଜ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କର !
🦚”ଖୁସୀରେ ରହିବାର ୫ଟି ନିୟମ :- ୧. ଘୃଣା କର ନାହିଁ,୨. ତୁଳନା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ,୩. ଚିନ୍ତା କର ନାହିଁ,୪. ଆଶା କର ନାହିଁ,୫. ଅଭିଯୋଗ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ !
🦚”ଶିକ୍ଷା ହେଉଛି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ତୁମର status. କାରଣ ତୁମର ମାର୍କ, ଡିଗ୍ରୀ ଏବଂ ପଦବୀକୁ କେହି ମନେ ରଖନ୍ତି ନାହିଁ, ତୁମର ମୃତ୍ୟୁରେ ଲୋକମାନେ ତୁମକୁ କେବଳ ଭଲ କିମ୍ବା ଖରାପ ଆଚରଣ ପାଇଁ ମନେ ରଖିଥାନ୍ତି !
-ଆଜିର ନୀତିବାଣୀ-
💔”ଏମିତି ପ୍ରାଣୀ କେହି ନାହିଁ ଯାହାର କିଛି ଇଚ୍ଛା ନାହିଁ । ସମସ୍ତେ କିଛିନା କିଛି ପାଇବାକୁ ଲାଳାୟିତ !
💔”କଥାବାର୍ତାରୁ ଭଦ୍ରତା, ନମ୍ରତାର ପ୍ରମାଣ ମିଳିଥାଏ !
💔”କାମନା, ବାସନା, ସଂସାରର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଦୁଃସାଧ୍ୟ ରୋଗ । ଏଥିରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ ମଣିଷର ଆଉ ନିସ୍ତାର ନଥାଏ । ସେ ନିଜ ଭିତରେ ନିଜେ ଜଳି ଜଳି ନିଃଶେଷ ହୋଇଯାଏ !
💔”କୋଇଲିର ରଙ୍ଗ କଳା ହୋଇଥିଲେ କ’ଣ ହେଲା ସେ ତାର ମନୋମୁଗ୍ଧକର ସଙ୍ଗୀତର ଯାଦୁରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବଶୀଭୂତ କରିପାରେ । ରୂପ ପାଇଁ ନୁହେଁ ଗୁଣ ପାଇଁ ଆଦୃତ ହୁଏ !
💔”କ୍ରୋଧ ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅଗ୍ନିଶିଖା । ଏହା ମାନ, ମର୍ଯ୍ୟାଦା, ଚରିତ୍ର, ବଂଶ ପରମ୍ପରାକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିଦିଏ !
💔”ଜଣେ ଜ୍ଞାନୀ, ବିଦ୍ବାନ ଯେତେ କୁତ୍ସିତ, କଦାକାର ହୋଇଥାନ୍ତୁ ପଛକେ ତାଙ୍କୁ ଭଲ ପାଇବା ଉଚିତ୍ । ତାଙ୍କୁ ଆଦର ସତ୍କାର ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ !
💔”ଜବାବ୍ ଦେଉଥିବା ଚାକରକୁ ପାଖ ପୁରେଇବ ନାହିଁ !
🙏ଓଁ ମା ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ନମଃ🙏. ଆଜି ଗୁରୁବାର ମା ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ଙ୍କ ନିକଟରେ ମୋର କୋଟି କୋଟି ପ୍ରଣାମ,ମା ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆପଣଙ୍କର ମନସ୍କାମନା ପୂର୍ଣ୍ଣ କରନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ପରିବାରକୁ ନିରୋଗ ରଖିବା ସହିତ ହସ ଖୁସିରେ ରଖନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ଦିନଟିକୁ ମଙ୍ଗଳମୟ କରନ୍ତୁ ମୋର ମାଙ୍କ ନିକଟରେ ଏତିକି ମିନତୀ🙏.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.